Iphone ma 10 lat. Sprawdź, jak się zmienił najbardziej kultowy telefon świata

W Polsce panowała zima, niektórzy jeszcze dochodzili do siebie po sylwestrowej zabawie, a większość z nas nie miała pojęcia, że właśnie dzieje się historia. Technologiczna historia. Dokładnie 9 stycznia 2007 roku w San Francisco niejaki Steve Jobs, oczywiście ubrany w swój charakterystyczny golf, zaprezentował światu TO. Telefon, który na pierwszy rzut oka wydawał się dziwaczny, a jednak zrewolucjonizował nasze życie. Właśnie wtedy po raz pierwszy zobaczyliśmy iPhone'a. Od tego wydarzenia minęło 10 lat. To dobra okazja, aby prześledzić początki tego kultowego już telefonu.

Branża kpiła, klienci się rzucili

Pierwszy iPhone początkowo nie zrobił wrażenia na gościach konferencji Apple. Trudno się dziwić, że po sali przebiegł szmer zdziwienia, a nawet złośliwych śmiechów. Jobs pokazał bowiem coś, z czym wcześniej nie mieliśmy do czynienia. Aby zrozumieć reakcję branży wyobraź sobie, że ktoś nagle mówi Ci, że opracował tabletkę na wszystkie popularne dolegliwości – ból głowy, ból pleców i niestrawność. Dziwak, prawda?

Tak też myślano o Jobsie i jego nowym wynalazku. Iphone był bowiem połączeniem zwykłego telefonu komórkowego z popularnym w tamtym czasie iPodem, a w dodatku urządzenie miało jeszcze łączyć się z Internetem i pozwalać wygodnie surfować po sieci. Szaleństwo. Większość tak zwanych ekspertów postawiła krzyżyk na tym sprzęcie, jednak klienci byli innego zdania.

 

Co oferował pierwszy iPhone?

Dziś parametry smartfona nie robią na nikim wrażenia, ale wtedy to było naprawdę coś. Pierwszy iPhone miał ogromny ekran o przekątnej 3,5 cala, w dodatku wyposażony w technologię multi-touch, czyli był pozbawiony fizycznej klawiatury (pierwszy szok). Pamięć wbudowana miała pojemność 4 GB, dodatkowo producent przewidział 128 MB pamięci na sam system. Aparat oferował 2 Mpx matrycę.

Wszystko to brzmiało świetnie, ale branża z góry założyła, że ten telefon nie zrobi wielkiej kariery. Powód? Brak fizycznej klawiatury. Mało kto wyobrażał sobie wtedy, że biznesmeni – bo do nich głównie miał być adresowany iPhone – zechcą przestawić się na dotyk. Poza tym telefon był dość drogi, bo w dniu premiery kosztował od 499 do 599 dolarów. Rzeczywistość stanęła jednak po stronie Apple i iPhone z miejsca stał się gigantycznym sukcesem firmy, a kolejki przed sklepami tylko tego dowodziły.

 

Iphone wyznaczył kierunek rozwoju

Pierwszy iPhone zapoczątkował modę na smartfony. Konkurencja była zmuszona do tego, aby gonić Apple i ten pościg trwa do dzisiaj. Firma Jobsa na starcie osiągnęła ogromną przewagę, którą stopniowo powiększała prezentując kolejne, coraz lepsze generacje smartfonów.

Warto wiedzieć

Do dziś na całym świecie sprzedało się ponad miliard iPhone'ów.

Efekt zaskoczenia jednak powoli się wypala i kolejne generacje smartfonów Apple nie były już tak odkrywcze. Konkurencja odrobiła lekcję i często może się pochwalić jeszcze lepszymi rozwiązaniami – w efekcie w 2016 roku, po raz pierwszy w historii, sprzedaż iPhone'ów spadła. Mimo to telefon Apple pozostaje najbardziej kultowym urządzeniem elektronicznym, obiektem pożądania, wyznacznikiem jakości i synonimem smartfona.

Skontaktuj się z nami

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.