Jak często należy wymieniać baterię w iPhonie? Kilka ważnych zasad

Z baterią w smartfonie jest jak z akumulatorem w samochodzie – prędzej czy później przyjdzie czas na jej wymianę. Całe urządzenie może być w pełni sprawne, ale akurat bateria to część eksploatacyjna, a więc zużywająca się. We współczesnych smartfonach częstotliwość wymiany baterii jest niestety dość duża i do naszego serwisu regularnie trafiają urządzenia 1-2-letnie, które wymagają już takiego zabiegu. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, jak często należy wymieniać baterię w iPhonie.


Ważna liczba cykli ładowania

Przyjmuje się, że bateria litowo-jonowa w najnowszej generacji iPhone'ów przeciętnie wytrzymuje około 300 cykli ładowania. Oznacza to, że jeśli ładujesz swój smartfon codziennie, to po około roku taki akumulator znacząco straci swoją fabryczną pojemność. Rzeczywisty spadek pojemności baterii po 300 cyklach ładowania może wynieść nawet ponad 500 mAh. W takiej sytuacji wymiana baterii jest wręcz niezbędna.

Korzystanie z telefonu wyposażonego w zużytą baterię jest na dłuższą metę nierozsądne. Już sama konieczność częstego ładowania smartfona jest mocno dokuczliwa. Do tego dochodzi realne ryzyko, że urządzenie po prostu wyłączy się w najmniej odpowiednim momencie (zgodnie z prawem Murphy'ego) i użytkownik straci niezapisane dane lub nie będzie mógł wezwać pomocy.

Sprawdź, co może się stać, jeśli nie wymienisz baterii w swoim iPhonie!

Mocno zużyta i dalej eksploatowana bateria stwarza potencjalnie duże zagrożenie dla użytkownika i jego telefonu. Ogniwo takiego akumulatora zaczyna stopniowo „puchnąć” i w efekcie niszczyć ekran oraz obudowę. W skrajnym przypadku może dojść nawet do wybuchnięcia telefonu i poranienia użytkownika trzymającego słuchawkę przy uchu!

 

Jeśli myślisz, że ryzyko jest czysto hipotetyczne, to musisz wiedzieć, że do naszego serwisu regularnie trafiają smartfony ze zjawiskiem puchnięcia zużytej baterii. Zwykle są to modele 2-4 letnie i dość mocno wysłużone – zdarzyło nam się stwierdzić nawet ponad 1250 cykli ładowania na jednej baterii!

Doprowadzanie do takiego stanu jest igraniem ze swoim bezpieczeństwem i oczywiście narażaniem się na duże wydatki. Sama wymiana baterii nie jest droga, natomiast naprawienie telefonu uszkodzonego w wyniku „spuchnięcia” ogniwa wiąże się już ze sporymi kosztami.

W ramach podsumowania przygotowaliśmy dla Ciebie zbiór objawów świadczących o tym, że pora pomyśleć o wymianie baterii w iPhonie:

  • Konieczność codziennego ładowania smartfona przy normalnej eksploatacji (rozmowy, trochę Internetu, godzina słuchania muzyki)
  • Błyskawiczna utrata pojemności baterii (po naładowaniu do pełna już po kilkunastu minutach bateria wskazuje o wiele niższy poziom naładowania)
  • Telefon wyłącza się nagle, choć wskaźnik pokazywał jeszcze kilka procent pojemności baterii

Takie objawy jednoznacznie wskazują, że pora pomyśleć o wymianie baterii w iPhonie. Nie jest to wcale drogie, a uchroni Cię przed poważniejszymi konsekwencjami.

Skontaktuj się z nami

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.